FRUSH | Ohjelman aikataulu 2018

Ohjelman aikataulu saleittain:

KESKIVIIKKO 19.9.

Maisemasali

9.00 | Pitsauskilpailun kilpailijoille tarkoitettu Pitsaustyöpaja | Maisemasalissa klo 9-11

11.00 | Kestävyyden transformaatiot ja niiden johtaminen | Sonja Lahtinen, Maisemasalissa

12.00 | ENVITECH –AREENA | Kestävää kasvua kiertotaloudesta, keskustelua johdattelee Juhani Kuusisto, Joecon Oy, Maisemasalissa

13.15 | Viime vuoden FRUSHED-kilpailun voittajien Jospak Oy:n ja Levoscan Projectin kuulumiset | Maisemasalissa

13.30 | FRUSHED - Pitsauskilpailu | Kilpailu Maisemasalissa

15.15 | Vastuullisuudesta kannattavuutta | Veera Sevander, Ramboll Finland Oy, Maisemasalissa

16.00 | Miten EU edistää ja rahoittaa kiertotaloutta? | MEP Sirpa Pietikäinen, Maisemasalissa

17.00 | Uudenlaista ryhmärakentamista | Timo Sollo, rakennusyrittäjä

 

18.00 | Iltatilaisuus - After Party | Vanhassa Värjärissä

Oikeudet muutoksiin pidätetään. All rights to chance reserved.

 

Auditorio

10.00 | Kiertotalous rakentamisessa - Kunnat & Rakentamisen energiaratkaisut, materiaalitehokkuus, hiilijalanjälki | RANTA-hanke ja Vähä0-hanke Auditoriossa

11.15 | Team Finland -palvelut ja ELY-rahoitus pk-yrityksille | Tuomo Kauha ja Milla-Mari Hallikainen, Auditoriossa

12.00 | KEYNOTE: Kiertotalous kasvun ajurina – Kiertotalouden kasvupaja | Kiertotalouden kasvupajan aloitus, Auditoriossa

14.00 | Responsible examples - Business Management and Entrepreneurship students and SYMBI-project | in The Auditorium

15.10 | Opportunities for Finnish Circular Economy companies in New Zeeland | Dr Mariana Van der Walt from New Zealand, in The Auditorium

15.45 | The Circular and Bioeconomy Centre | Jukka Teräs, Senior Research Fellow, Nordregio, in The Auditorium

16.30 | ST1 | Patrick Pitkänen in The Auditorium

17.15 | How does the EU promote and finance the Circular Economy? | MEP Sirpa Pietikäinen in The Auditorium

 

 

 

 

Resurssikeskus

10.00 | DESIGN-UP työpaja / workshop | Resurssikeskus klo 10-13.00

13.30 | Kasvupaja FRUSH | Resurssikeskuksessa

Mitä muuta

Forssan museo

14.00 | KEKE goes museo: Kretongista kerniin!  | Ilmaisopastus Forssan museolla klo 14-15, Wahreninkatu 12.

 

Vanha Värjäri

18.00 | ILTATILAISUUS - AFTER PARTY

18.15 | Aloitus: Envor Group Oy

FRUSHED - pitsauskilpailun palkintojen jako

Vapaata verkostoitumista

TORSTAI 20.9.

Maisemasali

9.00 | Nollahukka tekee kiertotaloudesta arkea | Otso Sillanaukee, Maisemasali

10.00 | Business Finland kannustaa kehittämään kiertotalouden ratkaisuja | Sisko Sipilä, Maisemasalissa

10.30 | Miten kiertotalouskylät syntyvät? -paneeli | Panelistit: Santeri Laine, Jukka Teräs, Sami Sulkko, Riitta Silvennoinen ja Linda Fröberg-Niemi, Maisemasalissa

12. 00 | Maatalouden muovien ja sivuvirtojen kierrätettävyyden parantaminen | Iltapäivän teema klo 12-14.20. Puheenvuoroja sekä paneelikeskustelu, Maisemasalissa

12.00 | Teknologia tulevaisuuden tukena: muovien kiertotalous etenee | Satu Pasanen VTT, Maisemasalissa

12.30 | Kokemuksia maatalousmuovien kierrätyksestä | Leena Erälinna Likaisen maatalousmuovijätteen keräys ja kierto LiMuKe -hanke, Maisemasali

12.45 | Kierrätysmuovin testaus ja havainnot hankkeessa | Petri Fabrin LiMuKe -hanke, Maisemasali

13.20 | Muoviketjun yhteistyö, kierrätyksen haasteet ja mahdollisuudet -paneeli | Maisemasalissa

14.30 | FRUSHACK-tulokset | Hackathonin tuloksien esittely ja palkintojen jako, Maisemasalissa

Oikeudet muutoksiin pidätetään. All rights to chance reserved.
Ohjelma päivittyy jatkuvasti.

Katso ohjelmainfo >>

Auditorio

9.50 | Ständien puheenvuorot alkavat| Auditoriossa

9.50 | Tammelan kunta | Kalle Larsson, 5 min

10.00 | Avoin data kiertotalouden käyttövoimana – materiaalivirtojen visualisointi | Olli Hakala, erityisasiantuntija, Varsinais-Suomen ELY-keskus, 10 min

10.10 | Kertaalleen kierrätettyjä ideoita ja kestävää viestintää | Mainossatama, 15 min

10.25 | Maatalouden sivuvirtojen hyödyntäminen | Antti Rusanen ProAgria, Auditoriossa

11.00 | Nani Pajunen | Kiertotalouden johtava asiantuntija Sitrasta, Auditoriossa

12.20 | Ständien puheenvuorot jatkuvat | Auditoriossa

12.20 | Mikä ihmeen tutkimuskysymys? Miten korkeakoulut voivat auttaa yrityksiä ja päinvastoin. | Vesa Erkkilä, Turku Science Park Oy, 15 min

12.35 | Projektiylijäämät kiertoon Raksanoudon avulla: todellinen win-win -ratkaisu työmaalle, ympäristölle ja tarvitsijalle | Tomi Lehtinen, Netlet Oy perustaja, 15min

12.50 | Smart Tavastia 2018-2021 ja kiertotalouden mahdollisuuksia | Minna Takala, aluekehitysasiantuntija, Hämeen liitto, 15min

13.05 | Julkiset hankinnat vauhdittamaan kiertotaloutta | Erikoistutkija Katriina Alhola ja Erikoissuunnittelija Hanna Salmenperä, Suomen ympäristökeskus, 15 min

13.20 | Kyberturvallinen kierrätyspalvelu | Harri Tuovinen, Green Disposal Oy, 30 min

14.40 | Biotalouden insinöörikoulutuksen esittely ja yritysyhteistyö mahdollisuudet | Anne-Mari Järvenpää, Auditorio

15.15 | Miten kestävyyttä voidaan mitata? | Kestävän kehityksen opiskelijat esittelevät yritysyhteistyön mahdollisuuksia esimerkin kautta, Auditorio

Resurssikeskus

8.30 | FRUSHACK | Forssan kaupungin Hackathon, Resurssisalissa klo 8.30-14.00

Mitä muuta

12.00 | Ekoteollisuuspuistojen työpaja | Klo 12.00-17.00, tilassa 3002-3003 Auditorion takana (yksityistilaisuus)

 

Forssan museo

13.00 | KEKE goes museo: Kretongista kerniin!  | Ilmaisopastus Forssan museolla klo 13-15, Wahreninkatu 12.