fbpx

Ohjelma 2019

KESKIVIIKKO 18.9.

Ohjelman aikataulu saleittain:

MAISEMASALI

10.00 Tapahtuman avaus

10.30 Miksi kiertotalouden tulee olla jokaisen yrityksen agendalla? | Riku Sinervo | Sitra

11.00 I love muovi - lajittelu on ratkaisu | Johanna Reen ja Erno Kulmala | Yle

11.30 FRUSHED2018 -kilpailun voittajien kuulumiset | Fiksu Ruoka Oy

12.00 FRUSHED - Pitsauskilpailu | Tuomaristossa Juha Siitonen, Jari Stenberg, Sonja Lahtinen, Anna Pakkala ja Kustaa Valtonen

14.00 Rakentamisen hiilijalanjälki | Vähä0 -hanke | Mari Kujala, SAMK

14.30 Materiaalitori | Motiva | Ilkka Hippinen

15.00 Pöyry | Minna Tontti

15.30 Liikenne palveluna | ITS Finland | Laura Eiro

16.00 Tekstiilien kiertotalous | Edu | Elina Tirinen

 

ISO AUDITORIO

10.00 Event opening

10.30 Envitech Network | Opening words

     10.35 Biogas trends in Finland | Juhani Suvilampi | Watrec

     10.50 Glass recycling | Uusioaines

     11.05 LHJ

     11.20 Saint-Gobain

     11.35 Envor

     11.50 Bright Green Forssa | Antti Heinilä | City of Forssa

     12.05 Finnish sustainable cities (FISU) network | Okariina Rauta | Motiva

12.20 Envitech Network | Closing words

12.30 Circular Economy: Improving Construction Industry | Jari Tähtinen | CirEco Finland Oy

13.00 Practical circular economy examples from Finland and the World | Ying Zhu | Ramboll Oy

13.30 Where might the potential for circular economy business lie in your company? | Ville-Veikko Piispanen, Kaisa Henttonen | CICAT2025 -project

14.00 Lainkuuliaisista laiskureista luoviksi ratkaisijoiksi – yritykset vauhdittamassa kestävyyden transitioita | Sonja Lahtinen | Tampereen yliopisto

14.30 Team Finland –verkosto yritysten kansainvälistymisen tueksi | Tuomo Kauha | Team Finland

15.00 ELY:n kehittämisavustus ja kehittämispalvelut kasvun mahdollistajina | Noora Kaukonen | ELY-keskus

15.30 Business Finlandin rahoitus yrityksille | Marko Ylikorpi | Business Finland

16.00 Vastuullisuus - strategian ja johtamisen ytimessä | Terhi Koipijärvi | Metsähallitus

PIENI AUDITORIO

Ständien puheenvuoroja

10.30 Hämeenlinnan ekosysteemiajattelu | Juuso Heinisuo | Hämeenlinnan kaupunki

10.40 Tietotalo - monien mahdollisuuksien toimitilaratkaisuja | Jarmo Kujanpää | Jokioisten kunta

10.50 Osaamista yrityksiin | Mari Pöysti | Hämeen TE-toimisto

11.00 Jätedatan liiketoimintamahdollisuudet | Olli Hakala | Varsinais-Suomen ELY-keskus

11.10 Biokierto 2020-luvulla | Anna Viroloinen-Hynnä | Suomen Biokierto ja Biokaasu ry

11.20 Ruovikot  ja muu haitallinen vesikasvillisuus vesistöistä kiertotalouden piiriin | Markku Järvinen | RH-Harvesting Oy

11.30 Uusi ammatillinen koulutus yrityksen kehittämistä tukemassa | Maaria Silvius | Lounais-Hämeen koulutuskuntayhtymä

11.40 Energiaomavaraisuudella ennustettavuutta kustannuksiin | Maarit Kari | ProAgria

11.50 Crazy Town

12.00 Forssan Yrityskehitys

12.10 Hevosopisto

12.20 Huittisten ja Säkylän kunta

12.30 Hämeen ELY-keskus

12.40 Hämeen liitto

12.50 HämIncent -hanke

13.00 Kierto10 -hanke | Juha Orre

13.10 Sideflow Oy

13.20 Suomen Käsityöteollisuuden Oy

13.30 Suomen Ympäristöopisto Sykli

13.40 TFT - Turku Future Technologies

13.50 TExVex

14.00 Rykkeri

 

VANHA VÄRJÄRI

18.00 | ILTATILAISUUS - AFTER PARTY

18.15 | Aloitus: Envor Group Oy

FRUSHED - pitsauskilpailun palkintojen jako

Vapaata verkostoitumista

FORZA

13.00-15.00 Forza Crash

TORSTAI 19.9.

Ohjelman aikataulu saleittain:

MAISEMASALI

9.30 Tekstiilien kiertotalous | Pirjo Heikkilä | VTT

10.00 Viherpesua vai kiertotaloutta - tekstiilit tarkasteluun | Kati Levola | Aijuu Oy

10.30 Teot ovat kauneinta puhetta | Tommi Lähde | The Other Danish Guy

11.30 Tekstiilijätteestä paperia | Pekka Litmanen | Painovoima ry

12.00 Nextiili

12.30 Vaatelainaamo Vaatepuu vie ratkaisullaan vaateteollisuutta kestävään suuntaan | Soile-Maria Linnemäki | Vaatelainaamo Vaatepuu

13.00 Katri Ylinen | Vihreät nuoret

13.30 Lainsäädännön merkitys kiertotalousliiketoiminnassa | Paneelikeskustelu

14.45 Kiertotalous Kanta-Hämeessä | Riikka Kinnunen | Winto Better World Oy

15.00 Paneelikeskustelu

ISO AUDITORIO

9.30 FutureCrops - Uusia kasvilajeja tuotantoon | Marjo Keskitalo | Luonnonvarakeskus

9.50 Kaurasta Kultaa | Veli Hietaniemi | Luonnonvarakeskus

10.10 Tähtäimessä olutta suomalaisesta humalasta | Juha-Matti Pihlava | Luonnonvarakeskus

10.30 Ecomodules - työkalu ympäristövaikutusten arviointiin Merja Saarinen | Luonnonvarakeskus

10.50 Hyönteiset elintarvike- ja rehuketjussa | Miika Tapio | Luonnonvarakeskus

11.10 Sivuvirroista arvotuotteita | Eila Järvenpää | Luonnonvarakeskus

11.30 Biokaasua jätteistä ja sivutuotteista | Elina Tampio | Luonnonvarakeskus

11.50 Maatalouden orgaanisilla sivuvirroilla kasvua | Kimmo Rasa | Luonnonvarakeskus

12.20 FORMA – maa-ainesten hallinta osaksi kiertotaloutta | Markku Raimovaara, HAMK

13.00 CirEco Finland Oy; Siirtyminen Kiertotalouteen | Jari Kattainen | CirEco Finland Oy

13.30 CESME yritysten kiertotaloustyökalun esittely | Juha Lehtineva | Järvi-Pohjanmaan Yrityspalvelu Oy

14.30 Sini Saalasti | Happy Textiles

15.00 Puheista tekoihin, case Globe Hope, vuodesta 2003 | Seija Lukkala | Globe Hope

PIENI AUDITORIO

Ständien puheenvuoroja

10.00 Hämeenlinnan ekosysteemiajattelu | Juuso Heinisuo | Hämeenlinnan kaupunki

10.10 Tietotalo - monien mahdollisuuksien toimitilaratkaisuja | Jarmo Kujanpää | Jokioisten kunta

10.20 Osaamista yrityksiin | Mari Pöysti | Hämeen TE-toimisto

10.30 Ravinnekierrätys osana kuntien kiertotaloustyötä | Sanna Tikander | Varsinais-Suomen ELY-keskus

10.40 Team Finland –verkosto yritysten kansainvälistymisen tueksi | Tuomo Kauha | Team Finland

10.50 Business Finlandin rahoitus yrityksille | Marko Ylikorpi | Business Finland

11.00 Laatulannoitteita kierrätysravinteista | Juha Pirkkamaa | Suomen Biokierto ja Biokaasu ry

11.10 Ruovikot  ja muu haitallinen vesikasvillisuus vesistöistä kiertotalouden piiriin | Markku Järvinen | RH-Harvesting Oy

11.20 Uusi ammatillinen koulutus yrityksen kehittämistä tukemassa | Maaria Silvius | Lounais-Hämeen koulutuskuntayhtymä

11.30 Biocode – Maaseutuyrittäjien hiilijalanjäljen laskenta | Sari Peltonen | ProAgria

11.40

11.50 Crazy Town

12.00 Forssan Yrityskehitys

12.10 Hevosopisto

12.20 Huittisten ja Säkylän kunta

12.30 Hämeen ELY-keskus

12.40 Hämeen liitto

12.50 HämIncent -hanke

13.00 Kierto10 -hanke | Juha Orre

13.10 Sideflow Oy

13.20 Suomen Käsityöteollisuuden Oy

13.30 Suomen Ympäristöopisto Sykli

13.40 TFT - Turku Future Technologies

13.50 TExVex

14.00 Rykkeri

Mitä muuta

Oikeudet muutoksiin pidätetään. All rights reserved.
Tapahtuma taltioidaan ja tallenteita tullaan käyttämään tapahtuman markkinoinnissa. The event will be recorded and the recordings will be used for marketing the event.